Życie w Danii, przemyślenia i poradniki.

Zasiłek chorobowy – sygedagpenge

Sygedagpenge to zasiłek wypłacany w przypadku choroby. Aby kwalifikować się do otrzymania zasiłku należy mieszkać, pracować oraz odprowadzać w Danii podatek dochodowy.

Kto wypłaca zasiłek chorobowy

Wysokość zasiłku chorobowego to maksymalnie 4.135 koron na tydzień lub 111,76 na godzinę.
Pierwsze 30 dni zasiłku chorobowego pokrywa pracodawca, po 30 dniu choroby wypłaty przejmuje kommune (gmina).
Przed upływem 5 tygodni choroby pracodawca informuje kommune o twojej chorobie.
Kommune
wysyła do ciebie formularz informacyjny dotyczący twojej choroby. Pracodawcy nie musisz mówić nic o swojej chorobie, natomiast kommune musi wiedzieć wszystko. Nawet jeśli nie chcesz ich informować to oni i tak sobie wszystko sami sprawdzą. Pamiętaj, że jesteś w państwie opiekuńczym i kommune (Wielki Brat) wie wszystko.

Spotkania w kommune

Kommune może się skontaktować z twoim lekarzem i poprosić o ocenę stanu twojego zdrowia, ocenę możliwości powrotu do pracy oraz przewidywanej długości choroby. Kommune zapyta o wszystko, by jak najlepiej poznać twoją aktualna sytuację. Oczywiście wszystko po to, by przygotować dla ciebie jak najlepszą pomoc.
Jeśli przewiduję się, że choroba będzie trwała dłużej niż 8 tygodni, zostaniesz wezwany na spotkanie – opfølgningssamtalen. Na spotkaniu będzie mowa o tym, co zrobić, abyś w możliwie krótkim czasie mógł wrócić do pracy lub – jeśli jesteś osobą bezrobotną – na rynek pracy. Od tej pory będziesz wzywany na spotkania nie rzadziej niż co 4 tygodnie.

Przedłużenie chorobowego

Po 5 miesiącach chorobowego kommune ocenia czy twój zasiłek chorobowy może być przedłużony.
Podstawą przedłużenia zasiłku chorobowego może być to, że nadal jesteś w trakcie leczenia lub rehabilitacji, dzięki którym polepszy się stan twojego zdrowia na tyle, że będziesz mógł wrócić do pracy na zwykłych warunkach.
Może to też być udział w praktykach zawodowych, mających na celu pokazanie, na ile jesteś zdolny do pracy.
Kolejną podstawą do przedłużenia zasiłku może być to, że rozpoczęła się sprawa o przyznanie ci prawa do flexjob lub førtidspension. Sprawa o odszkodowanie w Arbejdsskadestyrelsen także może być brana pod uwagę.
Kolejną przyczyną może być to, że twoja choroba jest na tyle poważna, że istnieje zagrożenie życia.

Jeśli twoje chorobowe nie zostanie przedłużone, a ty nadal nie jesteś w stanie wrócić do pracy, zostaniesz skierowany na jobafklaringsforløb. Wypłaty na jobafklaringsforløb są na poziomie zasiłku socjalnego kontanthjælp, czyli 60% wysokości dagpenge dla osób samotnych i 80% dla osób mających dzieci na utrzymaniu. Jobafklaringsforløb może trwać maksymalnie przez okres dwóch lat.

Zwróć uwagę, na często używane słowo „może”.  Przepisy nie są jasno zdefiniowane, można je interpretować na różne sposoby. Ostateczna decyzja zależy od humoru twojego pracownika socjalnego.

 zasiłek chorobowy dania

 .

WooCommerce

Dodaj komentarz