Życie w Danii, przemyślenia i poradniki.

Za Wolność Waszą

Bitwa o Monte Casino

17 stycznia 1944 roku rozpoczęła się bitwa o Monte Cassino.
Bitwa ta, zwana także bitwą o Rzym, była jedną z najbardziej zaciętych bitew w II wojnie światowej. Pierwsze trzy natarcia zostały zakończone porażką. Do czwartego natarcia, o kryptonimie operacja „Diadem” został wyznaczony 2 Korpus Polski. 18 maja 1944 roku 3 Dywizja Strzelców Karpackich zajęła wzgórze Monte Cassino. Na ruinach klasztoru pojawiła się biało czerwona flaga Polski.
W czasie walk o Monte Cassino poległo 923 żołnierzy 2 Korpusu Polskiego, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych. Dowódca 15 Grupy Armii alianckich skierował do 2 Korpusu Polskiego rozkaz, w którym dziękował za zwycięstwo:
Żołnierze 2 Polskiego Korpusu! Jeżeliby mi dano do wyboru między którymikolwiek żołnierzami, których bym chciał mieć pod swoim dowództwem, wybrałbym Was – Polaków.”
Udział i zwycięstwo Polaków w bitwie o Monte Cassino miało mieć duży wpływ na „sprawę polską” w powojennej Europie. Miało też być odpowiedzią na sowiecką propagandę pokazującą Polaków jako tych, którzy unikają walki z Niemcami. Miało też dać chwałę polskiemu żołnierzowi i podtrzymywać na duchu opór zbrojny tych, którzy zostali w kraju.

Konferencja w Teheranie

Tymczasem już pół roku wcześniej na konferencji w Teheranie, w której brali udział Winston Churchill, Franklin Delano Roosevelt oraz Józef Stalin ustalono, że po wojnie ziemie polskie zostaną pod wpływami sowieckimi.
Wysyłając polskie oddziały do walki o Monte Cassino wiedziano już, że Polska po wojnie nie odzyska niepodległości. Polska została już sprzedana, już było wiadomo, że nie będzie wolna, a mimo to polską krew przelewano za „wolność waszą”.

Parada zwycięstwa

Na londyńskiej paradzie zwycięstwa w 1946 roku maszerowali przedstawiciele wszystkich państw alianckich. Szli tam Amerykanie, Francuzi, za nimi szli Kanadyjczycy, Australijczycy i Nowozelandczycy, potem Czesi i Norwegowie. Maszerowały nawet oddziały z Etiopii, Seszeli i Fidżi. Polaków na tej paradzie zabrakło. Naród, który jako pierwszy stawił zbrojny opór, który nie zaprzestał walki pomimo tego, że został zdradzony przez sojuszników, naród, który walczył na wszystkich frontach, w którego podziemie zbrojne w okupowanym kraju było zaangażowane ponad 300 000 ludzi, naród, dzięki któremu ta parada w ogóle mogła się odbyć nie został zaproszony.

Co się stało z polskimi żołnierzami spod Monte Cassino?

Żołnierze 2 Korpusu Polskiego w przeważającej większości nie mogli z powodów politycznych powrócić do kraju. Ci, którym udało się wrócić byli obiektem prześladowań. 76 oficerom, w tym dowódcy 2 Korpusu Polskiego generałowi Władysławowi Andersowi komunistyczne władze PRL-u odebrały polskie obywatelstwo.
Polska była częścią sił alianckich w II wojnie światowej, ale czy można powiedzieć, że Polska była częścią zwycięskich sił w II wojnie światowej? Nie, Polska przegrała tą wojnę politycznie.
Dlaczego o tym piszę? Dlaczego podaje przykłady z wojny polsko – bolszewickiej, z kampanii wrześniowej, z bitwy pod Monte Cassino? Takich przykładów jest dużo więcej.

Za wolność waszą

Wojny i polityka to nie emocje i sprawy honoru, to zimne kalkulacje i wyrachowanie. Popatrzmy na inne kraje, jak wyglądały po wojnie. Popatrzmy jak się zachowywały i jak na tym wyszły. Jak ludziom w tych krajach żyje się teraz. Zdaję sobie sprawę, że Polak jest pierwszy do bitwy, ale czy o to chodzi, żeby walczyć i umierać za wolność waszą? Może czas już na nas, żebyśmy przestali dawać się wykorzystywać i zaczęli dbać przede wszystkim o swoje interesy.

Polska-flaga-zawisla-na-gruzach-klasztoru-Monte-Cassino.

WooCommerce

Dodaj komentarz