Życie w Danii, przemyślenia i poradniki.

Więcej wiary!

Mieszkam w Danii już dosyć długo. Jednak nie mogę powiedzieć, że jestem częścią tego społeczeństwa. Jest ono hermetyczne, zamknięte, nie dopuszcza do siebie nikogo z zewnątrz. Można próbować dostać się do tego społeczeństwa, ale moim zdaniem to trud daremny.  Jestem raczej obserwatorem. Obserwuję ludzi, ich zachowania, środowisko, system.

Duńczycy

Patrzę na Duńczyków, na ich zachowania, na ich brak horyzontów, wyobraźni. Brakuje im wykształcenia, umiejętności, kompetencji, ale mają wiarę w siebie. Oni mogą zrobić wszystko, bo wierzą w siebie. Każdy z nich myśli, że jest najlepszy, jest dumny z siebie i ze swojego kraju.

Arabowie

Patrzę też na obcokrajowców w Danii. Tacy na przykład Arabowie. Oni zrozumieli już o co chodzi w Danii. Oni wiedzą, że coś takiego jak dobrze płatna praca dla emigranta tutaj nie istnieje. Jeśli chcesz zacząć dobrze zarabiać, przestań szukać pracy – zacznij tworzyć pracę. Arabowie prowadzą kioski, sklepiki, pizzerie, warsztaty lakiernicze, samochodowe. Przestali pracować za najniższą pensję, pozakładali własne firmy i pracują dla siebie. Więcej nawet, w wielu przypadkach zatrudniają Duńczyków. To oni dla nich pracują za najniższą, nie odwrotnie.

Polacy

Patrzę też na Polaków. Na to jakie prace wykonują, na to jak brakuje im wiary. Jak mało dumni są z tego kim są. Minęła właśnie kolejna rocznica odsieczy wiedeńskiej. Armie pod dowództwem króla Polski Jana III Sobieskiego uratowały Europę przed zalewem islamu z Tureckiego Imperium Osmańskiego. Polska husaria siała postrach i przerażenie, była niepokonana. 100 lat później Europa odwdzięczyła się Polsce rozbiorami. Tylko Turcja, jako jedyny naród nie uznała rozbiorów Polski okazując tym samym szacunek dla narodu, który ich pokonał.

 

Więcej wiary!

Sama Dania też wiele zawdzięcza Polakom. Potop szwedzki XVII wieku objął również Królestwo Duńskie. To Stefan Czarniecki na czele wojsk Rzeczypospolitej wyswobodził Danię. To dzięki nam Duńczycy mają własny kraj.
Nie ma bardziej zasłużonego dla Europy narodu niż naród Polski. To właśnie my mamy wiele podstaw do tego, żeby być dumnymi, żeby mieć wiarę w siebie. Mamy umiejętności, mamy wykształcenie, jesteśmy pracowici, brakuje nam tylko wiary. Więcej wiary!  Jeśli nie będzie w nas wiary nic się nie zmieni. Będziemy tak silni jak silna będzie nasza wiara.

bitwa-pod-wiedniem

.

WooCommerce

Dodaj komentarz