Życie w Danii, przemyślenia i poradniki.

Sekretne życie duńskich żołn

W tym roku w Danii podwoiła się liczebność żołn – jednych z najpiękniejszych i najbardziej egzotycznych duńskich ptaków. Najstarsza w kraju kolonia żołn powiększyła się z trzech par lęgowych do siedmiu. Duńskie Towarzystwo Ornitologiczne udostępniło cztery krótkie filmy z nagraniami tych niesamowitych i niezwykle barwnych ptaków w ich naturalnym środowisku. W ten sposób można podziwiać je z bliska, bez obawy, że się je spłoszy. Miejsce nagrania objęte jest ścisłą tajemnicą ze względu na ochronę tych rzadkich i wyjątkowych ptaków.
Duńska nazwa – biæder – oznacza pszczołojada, jednak dieta żołn nie ogranicza się do pszczół. W jej skład wchodzą także motyle, ważki, chrząszcze, trzmiele, osy i szerszenie. Baza pokarmowa jest równie ważna jak miejsce dogodne do wyprowadzania lęgów. Żołny gniazdują w norkach skarp, osypisk, opuszczonych żwirowni i wyrobisk. Preferują otwarte środowiska, w pobliżu piaszczystych i gliniastych urwisk. Tam w otwartych przestrzeniach polują na owady, które latają w nasłonecznionych korytarzach powietrznych. Żołna siada sobie na gałązce i wypatruje skrzydlatej ofiary. Gdy tylko jakaś się pojawi, rzuca się w pogoń, chwyta ją w locie i wraca na gałąź, by ją unieszkodliwić usuwając żądło z jadem, jeśli zajdzie taka konieczność. Tak przygotowany owad staje się bezpiecznym i pożywnym posiłkiem dla piskląt, które czekają na pokarm w komorach lęgowych na końcu korytarza norki gniazdowej. Długość korytarza o przekroju średnio od 6 do 8 centymetrów wynosi zwykle około 60 – 70 centymetrów, czasem prawie 2 metry, a wydrążenie norki wymaga nie lada zachodu. Tym bardziej, że oprócz korytarza właściwego ptaki kopią też inne płytsze korytarze służące za atrapy dla zmylenia drapieżników. Podczas tej wytrwałej pracy dziób ściera się o kilka milimetrów, z czasem jednak stopniowo wraca do poprzedniego stanu.
Żołny to fascynujące i bardzo towarzyskie ptaki. Żyją w koloniach i okazują sobie dużo czułości. Samiec obdarowuje samicę smakołykami. Oboje rodzice troszczą się o młode, głośno świergolą oznajmiając pisklętom o kolejnej dostawie pokarmu lub siedzą sobie całą rodziną na gałęzi i podśpiewują wesoło. Istna sielanka! Przy tym są niezwykle piękne i kolorowe. Jak wspaniale byłoby zobaczyć te bajkowe ptaki na żywo. Dziś muszą wystarczyć filmy.


Biæder i Danmark

WooCommerce

Polecane wpisy

Dodaj komentarz