Życie w Danii, przemyślenia i poradniki.

Rowerowy bon ton czyli o zasadach jazdy rowerem w Danii

Nie ma nic prostszego niż jazda rowerem – mogłoby się wydawać. Każdy przecież kto umie jeździć na rowerze bez problemu powinien się znaleźć nie tylko na duńskich ścieżkach rowerowych, ale też w ulicznym ruchu. Nie mówię o osobach z innego obszaru kulturowego, które dopiero w Danii zaczynają przygodę z rowerem, ale o doświadczonych rowerzystach. Nic bardziej mylnego.

Podczas pierwszej jazdy rowerem po duńskich drogach naszły mnie wątpliwości dotyczące skrętu w lewo na skrzyżowaniu. Intuicyjne było dla mnie wyciągnięcie lewej ręki i skręcenie. Tym bardziej że tyle się mówi o tym jaka przyjazna dla rowerzystów jest Dania i jak to kierowcy samochodów ustępują pierwszeństwa rowerzystom na skrzyżowaniach i rondach. Zawahałam się jednak. Nikt tak nie skręca. Ostatecznie przeprowadziłam rower po pasach. Jak więc odbywa się prawidłowy bezkolizyjny skręt w lewo? Otóż trzeba grzecznie ustawić się na pasie prostopadłym i to tak, żeby nie tamować ruchu, zaczekać na zmianę światła i dopiero ponownie włączyć się do ruchu. Proste? Proste, ale trzeba to wiedzieć. Przepisowo powinno się jeszcze zasygnalizować zamiar zatrzymania unosząc rękę w górę, chociaż nigdy nie zdarzyło mi się widzieć, żeby ktoś tak robił na skrzyżowaniu. Na prostej drodze owszem.

Dobrze jest znać rowerowy savoir-vivre, inaczej narażamy się na brak tolerancji ze strony Duńczyków, którzy dobitnie zwrócą nam uwagę, jeśli popełnimy jakieś faux pax typu: nie ustąpimy drogi, nie zasygnalizujemy zamiaru wyprzedzania dzwonkiem, albo wybierzemy się w drogę bez odpowiedniego oświetlenia.
„Duńczycy ewidentnie zawsze wiedzą, jak się zachować i nie mają cierpliwości dla tych, którzy tego nie wiedzą. A ponieważ wszyscy czują się równi i bliscy sobie nie mają problemu z tym, aby się na siebie wydzierać […] Duńczycy nie odzywają się do was w ten sposób dlatego, że jesteście czarnoskórzy, skośnoocy, rudzi, kobietą, inwalidą czy nie znacie języka. Duńczycy nikogo nie dyskryminują – postępują tak wobec wszystkich!” (Morten Strange: „Spokojnie to tylko Dania”)

Zasady obowiązujące rowerzystów w Danii:

Trzymaj się prawej strony drogi.
W miarę możliwości poruszaj się ścieżką rowerową.
Zakazana jest jazda po chodniku i przejściu dla pieszych.
Jazda parami jest dozwolona pod warunkiem zapewnienia wolnego miejsca dla wyprzedzających.
Sygnalizuj dzwonkiem zamiar wyprzedzania w przypadku, gdy inni użytkownicy drogi powinni ustąpić miejsca.
Rower powinien być wyposażony w dzwonek i odpowiednie oświetlenie.
Sygnalizuj zamiar skręcania wyciągając odpowiednio prawą lub lewą rękę lub unosząc rękę w górę przy zamiarze zatrzymania się.
Generalnie nie wolno skręcać w prawo na czerwonym świetle (można spotkać oznakowane skrzyżowania, gdzie taki manewr już jest dopuszczalny).
Skręt w lewo na skrzyżowaniu: przejedź przez skrzyżowanie, zatrzymaj się, by zmienić kierunek jazdy, poczekaj na zielone światło, by kontynuować jazdę.

How to perform a hook turn

WooCommerce

Dodaj komentarz