Życie w Danii, przemyślenia i poradniki.

Przychodzi emigrant do lekarza

Przychodzi emigrant do lekarza.
Lekarz pyta: „Co Panu jest?
Emigrant odpowiada: „To mnie boli, tamto boli, gorączka, w ogóle chyba umrę.”
Lekarz bada krótką chwilę, po czym mówi: „Wirus. To wszystko. Żegnam.
Emigrant: „No, ale jak to, jakieś tabletki może mam brać, albo badania zrobić dodatkowe?
Lekarz: „Nie trzeba, samo weszło – samo wyjdzie.

Opieka lekarska

Żart? Nie, tak wygląda standardowa wizyta w duńskim gabinecie lekarskim.
„Wybrałeś życie na emigracji więc musisz być zdrowy” – takie zdanie kiedyś usłyszałem. Okazuje się, że to prawda. „Jak to?” – ktoś zapyta – „To zagranicą nie ma lekarzy? Nie ma opieki lekarskiej?
Są lekarze, jest opieka lekarska. Prawdopodobnie lepsza niż w Polsce, ale jednak jakby czegoś tu brakowało… Może to różnica kulturowa, może bariera związana z językiem, a może kwestie wychowania?

Chcemy lekarstw

Idziemy do lekarza jak do kogoś, kto nam pomoże, kto uratuje nas, bo umieramy (inaczej byśmy przecież do lekarza nie poszli). Chcemy lekarstw, syropów i przede wszystkim informacji co nam dolega. Co słyszymy od lekarza: „Nie mogę pomóc, zostań 2 dni w domu i … nie przychodź do mnie z czymś takim następnym razem”.
Jesteśmy nauczeni, że od lekarza wychodzimy z garścią recept. Nawet jeśli jest na nich napisane ile razy dziennie brać witaminę C i wapno. Tego właśnie chcemy! Dajcie nam pastylki do ssania i powiedzcie, że za 7 dni będziemy zdrowi. Bo przecież tak będzie w większości przypadków.
Nie chcemy słyszeć w gabinecie lekarskim: „Nie wiem co Panu dolega.” Chcemy usłyszeć nazwę choroby, nawet jeśli nic ona nam nie mówi. Chcemy dostać lekarstwa, które (jak wierzymy) pomogą nam uporać się z chorobą.

Samo weszło, samo wyjdzie

W Danii wychodząc z gabinetu czujemy się często zaniedbani. Nadal nie wiemy co nam dolega, nie dostaliśmy lekarstw, wychodzimy z niczym. Nie mamy żadnej informacji o chorobie. Bo w sumie, co za różnica, nasz organizm i tak sobie z nią poradzi, a my po prostu mamy nie przeszkadzać.

Przychodzi emigrant do lekarza

 

.

WooCommerce

Dodaj komentarz