Życie w Danii, przemyślenia i poradniki.

Państwo w środku Europy

„Polskę zajmiemy i tak, gdy nadejdzie pora. (…) Przeciwko Polsce możemy zjednoczyć się z Niemcami. (…) Niemcy są naszymi pomocnikami i naturalnymi sprzymierzeńcami (…). Oni pragną rewanżu, a my rewolucji. Chwilowo interesy nasze są wspólne. Rozdzielą się one i Niemcy staną się naszymi wrogami w dniu, kiedy zechcemy się przekonać, czy na zgliszczach starej Europy powstanie nowa hegemonia germańska, czy też komunistyczny związek europejski.” – Lenin (rok 1920).

I wojna światowa

I wojna światowa dała szansę Polsce na odzyskanie niepodległości po długich latach zaborów. W 1916 roku państwa centralne – chcąc zyskać poparcie Polaków – wydały akt, mówiący o tym, że na ziemiach zaboru rosyjskiego zostanie po wojnie utworzone państwo polskie. Odzyskiwanie niepodległości było procesem stopniowym. 11 listopada 1918 roku władza nad wojskiem polskim została przekazana Józefowi Piłsudskiemu i ten dzień uznaje się za Narodowe Święto Niepodległości.

Powstania

Jednak walki niepodległościowe trwały nadal. W grudniu tego samego roku na zachodniej granicy wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Mieszkańcy Prowincji Poznańskiej domagali się zwrotu ziem zaboru pruskiego do Rzeczypospolitej. W 1919 roku w wyniku represji i terroru niemieckiego wybuchły Powstania Śląskie.
Powstanie Wielkopolskie i II Powstanie Śląskie to powstania zwycięskie, należy o tym pamiętać szczególnie dlatego, że wykrzywiona historia, podawana nam przez postsowieckie władze PRL-u, nauczyła nas gloryfikować przegrane powstania. W ich oczach Polak miał ginąć w bohaterskiej, ale bezcelowej walce.

Wojna polsko – bolszewicka

Na wschodzie Polski praktycznie nie istniała żadna uznawana granica państwowa. W 1919 roku Lenin rozpoczął swój marsz na zachód. Polska nie była celem, Polska tylko stała na drodze. Celem – zgodnie z doktryną rewolucyjną – był podbój państw europejskich i przekształcenie ich w komunistyczne republiki sowieckie. Młoda, odradzająca się Polska nie była żadnym przeciwnikiem dla Armii Czerwonej. Jednak to Wojsko Polskie w Bitwie Warszawskiej w sierpniu 1920 roku zatrzymało i zmusiło do odwrotu bolszewików tym samym chroniąc Europę przez zalewem rewolucji komunistycznej.

Polak, Węgier – dwa bratanki

Czy państwa europejskie wsparły Polskę w wojnie polsko – bolszewickiej. Nie, przyglądały się biernie, jak Polska ponownie znika z mapy Europy. Tylko Węgry podjęły decyzję o udzieleniu Polsce pomocy wysyłając na własny koszt zaopatrzenie wojskowe.

Historia jest dobrą nauczycielką, pokazuje na kogo można liczyć w sytuacji kryzysowej, kto jest naprawdę po naszej stronie. Węgry nie raz pokazały swoją lojalność wobec Polski. Teraz powinny stać się dla Polski przykładem. Polska powinna iść śladem Węgier. Zostawić spory i zacząć budować, może jest jeszcze czas.

polak-wegier

.

WooCommerce

Dodaj komentarz