Życie w Danii, przemyślenia i poradniki.

O zziębniętym Elemelku, pustym brzuszku i rondelku czyli o dokarmianiu ptaków

W zeszłym roku w naszym ogródku pojawił się karmnik. Cóż to była za przyjemność oglądać przy nim bogatki, modraszki, nawet rudziki. Można z bliska podziwiać pierzaste ptaszęta i napawać się wspaniałym uczuciem, że pomaga się biedactwom przetrwać srogą zimę. W tym roku w naszym domu, a więc i ogródku pojawił się pies. W związku z tym zniknął karmnik. Przecież pies i tak przegoni wszystkie ptaki. Szkoda zachodu. Tymczasem okazuje się, że nie. Z poczynionych obserwacji wynika, że ogrody właścicieli psów i kotów są paradoksalnie częściej odwiedzane przez ptaki. Pewnie dlatego, że ogrody miłośników zwierząt są bardziej przyjazne dla wszystkich stworzeń dużych i małych. Nie tylko dlatego, że wiszą w nich budki lęgowe i karmniki, ale również ze względu na urozmaicenie w ogrodzie: sterty gałęzi i chrustu w nieuporządkowanym zakątku, dające schronienie, rodzime gatunki drzew i krzewów, dostarczające pożywienie czy poidełko ze świeżą, wymienianą wodą. Zimą też warto zadbać o wodę dla ptaków. By zapobiec jej zamarzaniu, wystarczy włożyć plastikową piłeczkę do poidełka, lub folię plastikową do oczka wodnego. Łatwiej wtedy usunąć lód i wymienić wodę na świeżą. Na stronie Duńskiego Towarzystwa Ornitologicznego można zobaczyć filmy z poradami i wskazówkami jak dbać o poidełka zimą i dokarmiać ptaki.

Jak dokarmiać ptaki w ogrodach

Nieumiejętne dokarmianie może zaszkodzić ptakom. Dlatego warto robić to dobrze i systematycznie. Kiedy już zacznie się dokarmiać ptaki, należy kontynuować przez cały okres mrozów. Do karmników można wsypać mieszankę prosa, nasion słonecznika i innych ziarn zbóż. Pokarm powinien być suchy i świeży. Karmnik powinien być systematycznie sprzątany, żeby nie narażać ptaki na choroby. W czasie odwilży ptaki z reguły nie odwiedzają karmników, więc należy zwrócić uwagę, żeby zalegający tam pokarm nie psuł się. Otwarte karmniki powinno umieszczać się kilka metrów od drzew i krzewów, tak by ptaki łatwo mogły dostrzec czające się na nie drapieżniki. No i oczywiście z dala od okien, by uniknąć kolizji ptaka z niewidoczną dla niego dla szybą. Pokarm w karmnikach automatycznych powinien być jednorodny, gdyż w innym przypadku ptaki wydziobują tylko te ziarna, którymi są bezpośrednio zainteresowane, a inne lądują na ziemi, co może zwabić myszy i inne gryzonie.

Nie tylko w ogrodach

Oczywiście ogród nie jest jedynym miejscem, gdzie można dokarmiać ptaki. Są też parki, gdzie można dokarmiać kaczki i inne ptaki blaszkodziobe pod warunkiem, że zamiast chleba dostaną zboża, warzywa, gotowaną kaszę, płatki owsiane. Ptaki można też dokarmiać przy szkołach, tym bardziej, że dzieci kochają przyrodę i uwielbiają pomagać ptakom i zwierzętom.


O zziębniętym Elemelku, pustym brzuszku i rondelku

WooCommerce

Dodaj komentarz