Życie w Danii, przemyślenia i poradniki.

Memento Mori – Pamiętaj o śmierci

Wszyscy wiemy, że życie jest śmiertelne. Wszyscy wiemy, że życie kończy się śmiercią. Ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, co to znaczy?
Śmierć to poważna sprawa, warto o niej mówić i warto mieć jej świadomość. Śmierć to nie jest rzecz odległa, która zdarza się innym. Śmierć jest bliska i przytrafi się nam. Nie wiemy kiedy. Może za 50 lat, może za 20, może zostało nam tylko kilka miesięcy, a może to już nasz ostatni poranek. Nie wiemy.
Jeśli myślisz, że masz jeszcze dużo czasu, że wszystko jeszcze zdążysz zrobić, że zaczniesz żyć tak jak chcesz, ale jeszcze nie dziś, od jutra – jesteś w błędzie. Musisz żyć dzisiaj, zacząć już dziś, nie jutro. Żyj tak jakby jutra miało nie być, bo może go nie być dla ciebie.

5 rzeczy, których ludzie w swoim życiu żałują najbardziej

Australijska pielęgniarka Bronnie Ware przez kilka lat pracowała w opiece paliatywnej, opiekując się chorymi w ich ostatnich 12 tygodniach życia. W swojej książce „The Top Five Regrets of the Dying” opisuje, że ludzie pod koniec życia, mając świadomość zbliżającej się śmierci uzyskują fenomenalną jasność widzenia swojego życia. Umierający opowiadali o swoim życiu, o swoich żalach, o tym co powinni byli zrobić inaczej. Na podstawie tych opowiadań Bronnie Ware spisała „5 rzeczy, których ludzie w swoim życiu żałują najbardziej”.

1.Nie miałem śmiałości prowadzić takiego życia jakie uważałem za słuszne.

To najczęściej żałowana rzecz. Gdy ludzie zdają sobie sprawę, że ich życie się kończy i patrzą wstecz, widzą wiele niespełnionych marzeń. Wiedzą też, że to był ich wybór, że nawet nie spróbowali. Żyli życiem narzuconym im przez innych. Starali się spełnić oczekiwania innych, myśląc, że tym ich uszczęśliwią. Jednak czy możesz dać szczęście innym, gdy sam pozbawiasz się szansy na bycie szczęśliwym?

2.Żałuję, że tak dużo pracowałem.

Ludzie zatracają się w pracy. Praca zastępuje ich życie. Omija ich wszystko to co cenne: uśmiech dziecka, bliskość ukochanej osoby, blask szczęścia w jej oczach, wspólne rozmowy, wspólne przeżycia, troski, łzy. Czy praca, pieniądze, bogactwo są w stanie zastąpić te proste, ulotne rzeczy, z których składa się życie, które są sensem życia?

3.Żałuję, że nie miałem śmiałości wyrażać swoich uczuć.

Ludzie tłumią swoje uczucia. Myślą, że pokazywanie uczuć może być odebrane za oznakę słabości. Boją się otworzyć nawet w stosunku do swoich bliskich. Czy chciałbyś usłyszeć od swojej mamy, od swojego taty, od swojego dziecka, że cię kocha? Czy chciałbyś to im powiedzieć? Nie czekaj, aż będzie za późno.

4.Żałuję, że nie utrzymywałem relacji ze swoimi przyjaciółmi.

Ludzie zagonieni dniem codziennym, zajęci własnymi problemami, nie mają czasu dla przyjaciół. Oddalają się od nich, tracą z nimi kontakt. Wraz z wiekiem przyjaciół jest coraz mniej, rozjeżdżają się w różne strony świata, umierają, znikają z naszego życia. Warto pielęgnować te stare przyjaźnie, które nam jeszcze zostały. Myślisz, że łatwo zdobywa się nowe?

5.Żałuję, że nie pozwoliłem sobie być szczęśliwym. 

Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że szczęście to kwestia wyboru. Myślą, że szczęście to coś co się dostaje, to coś co przychodzi. Jest inaczej. Szczęście to coś co jest w nas. Szczęście to coś, czego można się nauczyć. Szczęście to coś, co można wypracować. Szczęście to nawyk. Nasze szczęście zależy od nas i tylko od nas. Pytanie, czy odważysz się być szczęśliwym?

Memento mori

Memento mori, pamiętaj o śmierci. Memento mori, pamiętaj, że umrzesz. Czy świadomość tego, że wkrótce umrzesz sprawi, że zaczniesz żyć własnym życiem, że zaczniesz spełniać swoje marzenia? Nie masz na co czekać. Żyj już dzisiaj. Żyj tak, jakby to miał być ostatni dzień twojego życia. Jeśli nazajutrz będziesz miał szczęście i obudzisz się znowu – powtórz to.

Remember-to-be-happy

.

WooCommerce

Dodaj komentarz