Życie w Danii, przemyślenia i poradniki.

Lody lakrids – duński cymes

W akcie desperacji kupiłam lody lakrids. Nie wiem co mnie napadło. W końcu jest lato, a jak jest lato to muszą być i lody, a ja zamiast wygrzewać się na plaży w tropikach, albo chociaż w Polsce, spędzam czas w zimnej, deszczowej Danii. Każdemu mogłoby odbić.
Lody w Danii są specyficzne. Większość nie odpowiada mojemu wyobrażeniu o lodach. Mają konsystencję masła, a w smaku, no właśnie… Za każdym razem przed kupnem duńskich lodów długo się zastanawiam, waham, namyślam, żeby po zjedzeniu i tak w końcu żałować i solennie obiecywać sobie, że nigdy więcej. Do czasu, kiedy znów nie popełnię tego błędu. Jak mam zjeść niedobre lody (niedobre lody – jak to brzmi? – jak jakiś oksymoron) to mogę zaryzykować i kupić lakrids is, pomyślałam sobie. Jak pomyślałam, tak zrobiłam.
Przyniosłam do domu i ogłosiłam: kupiłam lody lakrids. Od razu spadły na mnie gromy: „Jak to? Przecież miały być lody, nie jakieś świństwo! Nie można ci powierzyć tak ważnej misji jak kupno lodów!” I jeszcze parę innych wykrzykników. Postanowiłam przełknąć gorzką pigułkę. Trudno, najwyżej zjem sama. Raz kozie śmierć. Otworzyłam i spróbowałam. Okazały się zadziwiająco dobre.
W niczym nie przypominały charakterystycznego smaku typowych czarnych cukierków. Łzy nie stanęły mi oczach, w języku wciąż miałam czucie. Nic nie piekło. Nie zionęłam ogniem. Czyżbym już się uodporniła? Zmienił mi się smak? Naprawdę mi smakowały.
Może dlatego, że były to właściwie lody waniliowe z subtelną domieszką słonej lukrecji, dzięki czemu zyskały wyrazistego akcentu. To zaskakujące połączenie słodyczy i słono-gorzkiego smaku dało całkiem niezły efekt.

Wszystkim odwiedzającym Danię polecam lody lakrids jako miejscową ciekawostkę, pewnego rodzaju osobliwość.

Odradzam jednak zajadania się nimi na co dzień, ponieważ nigdy nie wiadomo, co kryje się za tajemniczym słowem lakrids. Podobno mieszanka lukrecji i chlorku amonu mogąca podnosić ciśnienie i prowadzić do innych problemów zdrowotnych.


KIDS vs. FOOD #17 – SALMIAKKI (SUPER SALTY LICORICE)

WooCommerce

Dodaj komentarz