Życie w Danii, przemyślenia i poradniki.

Leśne przedszkola w Danii

Spacerując z psem mam okazję widywać grupę dzieci bawiących się wśród kępy drzew i krzewów. Przychodzą z opiekunami na łąkę przy pastwisku, by tam spędzić część dnia, pobiegać, powspinać się i wyhasać. Widać, że dzieci nie są puszczone samopas, że słuchają opiekunów. Czasami siedzą w kółeczku i pewnie słuchają, co mówią ich panie. Może wtedy jest czas na drugie śniadanie, albo po prostu pani opowiada o czymś ciekawym i wszystkie dzieci słuchają w skupieniu. Dzieci w duńskich przedszkolach spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu. Tak jest w każdym przedszkolu, ale oprócz zwykłych przedszkoli istnieją w Danii skovbørnehaver czyli leśne przedszkola.

Zalety wychowania w lesie

Przedszkolaki zakwalifikowane do takich grup, każdego rana dowożone są do bazy leśnej i tam spędzają cały dzień: w lesie, na plaży, na łące, nad strumieniem lub stawem, różnie. W bezpośrednim kontakcie z przyrodą poznają rośliny, owady, ptaki, zwierzęta. Szukają skarbów, albo żywych stworzeń takich jak stonogi, kijanki i dowiadują się o ich zachowaniach i naturalnym środowisku. Czasami mogą jakieś żyjątko, albo inne znalezisko wziąć do pudełka i potem studiować pod mikroskopem. Dzieci chodzą do leśnych przedszkoli niezależnie od pory roku (także zimą) i bez względu na pogodę, dzięki temu nabywają kondycji i hartują się podczas codziennych spacerów, wspinania się na drzewa i innych form aktywności fizycznej. Oprócz zdrowotnych odnoszą też wiele innych korzyści. Stają się nie tylko bardziej kreatywne, ale też bardziej samodzielne i pewne siebie. Poznają życie w naturalny sposób i potrafią patrzeć na nie przez pryzmat przyrody. Widząc martwą myszkę zastanawiają się na przykład dlaczego nie żyje, co się z nią stało. Dowiadując się o prawach przyrody stają się bardziej spostrzegawcze i ciekawe świata. Z jednej strony dzieci mają dużo ruchu i większą wolność, mogą więc rozładować nadmiar energii. Z drugiej strony natura wycisza i uspokaja. W małych kilkunastoosobowych grupach nawiązują się więzi i przyjaźnie. Dzieci uczestnicząc we wspólnych niesamowitych przygodach rozwijają się emocjonalnie i społecznie. Czują się doceniane i traktowane poważnie. Uczą się uważać nie tylko na siebie, ale też na innych. Uczą się nie tylko współpracy i współczucia, ale także równowagi i koordynacji. Pedagodzy zauważają wiele pozytywów leśnych przedszkoli i ich dobroczynny wpływ na rozwój dzieci. Nawet zalecają je dzieciom z trudnościami motorycznymi, społeczno-emocjonalnymi i dzieciom ze środowisk wielojęzycznych, których rodzice są innego pochodzenia niż duńskie. Zresztą któż by nie chciał w ten sposób spędzać dzieciństwa? Bawić się w lesie czy to słońce, deszcz, czy wiatr, zamiast grzecznie siedzieć w przedszkolnych murach nad kolorowanką lub kreślić szlaczki?

Zimny chów

Choć nie każdy rodzic odważyłby się oddać dziecko do duńskiego leśnego przedszkola, popularność tego typu oferty rośnie. Obecnie 10 procent przedszkoli w Danii to leśne przedszkola. Nie tylko w Skandynawii pomysł wychowywania dzieci w lesie cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Z całego świata do Danii przyjeżdżają zainteresowani, uczyć się jak to działa. Tutejsze metody raczej nie mogą być ślepo naśladowane w innych krajach ze względu na różnice kulturowe, społeczne i środowiskowe. Skandynawia znana jest z zimnego chowu. Dzieci mają prawo dobrze się bawić. Mogą zmoknąć, pobrudzić się. Nikt się tym nie przejmuje. Tu dorośli nie obawiają się tak bardzo o bezpieczeństwo dzieci. Nikt nie chucha i dmucha na dzieci. Dzieci uczą się, jak dbać o siebie i innych bez stresu, że przyjdzie dorosły i nakrzyczy. Opiekunowie ufają dzieciom. Spokojnie tłumaczą im rzeczy, objaśniają, pomagają, kiedy trzeba. W zamian dzieci ufają swoim opiekunom i kiedy potrzebują pomocy chętnie o nią proszą. Dzieciom pozwala się na więcej, kiedy wiadomo, że są uważne, że znają granice i ich nie przekraczają.  Wtedy dziecko może nawet wspiąć się na czubek drzewa i nic złego się nie dzieje.


Kids Gone Wild: Denmark’s Forest Kindergartens

WooCommerce

Dodaj komentarz