Życie w Danii, przemyślenia i poradniki.

Łabędź – narodowy ptak Danii

Podczas gdy uwaga całej Danii skupia się na losach nielicznych tutejszych par bocianów i ich potomstwa, łabędź niemy w zaciszu trzcinowisk wyprowadza swoje lęgi i troszczy się o przetrwanie gatunku. W okolicach jezior, stawów i innych zbiorników wodnych trwa właśnie trzydziestokilkudniowy okres wysiadywania jaj.

W 1982 roku łabędź niemy (knopsvane) został okrzyknięty ptakiem Danii. Ma też kuzynów: łabędzia czarnodziobego (pibesvane) i krzykliwego (sangsvane), ale to łabędź niemy jest największym i najbardziej popularnym łabędziem w Danii. Na początku ubiegłego stulecia cieszył się tak dużą „popularnością”, że populacja liczyła zaledwie 2-3 pary i bliska była wyginięciu czy też wystrzelaniu. Obecnie liczy 3600 par lęgowych i objęta jest ochroną gatunkową. Dzisiaj największym zagrożeniem dla łabędzi są przewody wysokiego napięcia. Ptaki lecąc nie widzą przeszkody i nie są w stanie ominąć śmiertelnego niebezpieczeństwa. Szacuje się, że co trzeci łabędź umiera na skutek zderzenia z drutami wysokiego napięcia, nie licząc tych ginących śmiercią naturalną.

Majestatyczny wygląd łabędzia sprawił, że obrósł wieloma legendami i mitami. Stał się wdzięcznym motywem wykorzystywanym w sztuce jak choćby mit o Ledzie i łabędziu, o Jeziorze Łabędzim nie wspominając. Nie można przejść obojętnie wobec ich urody, zwłaszcza widząc je w tańcu. Te piękne ptaki wzbudzają zachwyt nie tylko u ludzi. Na stronach Duńskiego Towarzystwa Ornitologicznego przeczytać można historię zabłąkanego, osamotnionego i nieszczęśliwie zakochanego albatrosa, który w poszukiwaniu partnerki życiowej najpierw próbował zdobyć względy głuptaków na niemieckiej wyspie Helgoland, a gdy mu się to nie powiodło, zaczął naprzykrzać się duńskim łabędziom. Te jednak nie zważając na jego umizgi odrzuciły zuchwałego zalotnika. O ile głuptaki od biedy mogą trochę przypominać przedstawicieli jego gatunku, o tyle albatros dla przepięknych łabędzi na zawsze pozostanie tylko brzydkim kaczątkiem.

albatros og knopsvaner

WooCommerce

Dodaj komentarz