Życie w Danii, przemyślenia i poradniki.

Kos – najliczniejszy ptak Danii

Dania zawsze będzie mi się kojarzyć z jazdą na rowerze i kosami umykającymi sprzed kół. Pamiętam jak po raz pierwszy jechałam nad ranem rowerem i te czarne oswojone ptaszki przyprawiały mnie o zawał serca bezpardonowo plącząc mi się pod kołami. Kosy są tak liczne w Danii, że można je spotkać na każdym rogu. Jeśli masz choćby najmniejszy ogródek, możesz być prawie pewien, że jakieś kosy uwiją sobie w nim gniazdko. W Polsce zdarzało mi się o bladym świcie słyszeć ich trele. Oczywiście czasem udawało się je też zobaczyć, ale nie tak często jak w Danii. Tutaj te czarne, wesoło podskakujące ptaszki są wszechobecne. Widok kosów śmiesznie przekrzywiających główki jest tak powszedni, że nikogo nie dziwi. Każde dziecko je zna i wie, że kosy są amatorami jabłek. A główki przekrzywiają po to by, wypatrzyć swoją zdobycz np. jakiegoś pysznego robaczka.

Z dala i blisko człowieka

Nie zawsze kosy były tak liczne i pospolite w Danii. W dziewiętnastym wieku należały do nielicznych i skrytych mieszkańców lasów unikających ludzi i trzymających się z dala od ich domostw. Dopiero od drugiej połowy XIX wieku zaczęły zbliżać się do ludzi, początkowo zamieszkując parki i cmentarze, póżniej stopniowo zasiedlając ogrody i okolice osiedli domków jednorodzinnych. Tereny te obfitują w drzewa i krzewy owocowe, stanowiące kuszące dania dla ptaków. Także latem w spulchnianej i uprawianej glebie kosy znajdują mnóstwo smakowitych kąsków. Wprost idealne warunki życia. I tak z pokolenia na pokolenie, kosy porzuciły swoją nieśmiałość na rzecz łatwego życia na przedmieściach. To wszystko sprawiło, że populacja kosów zaczęła szybko rosnąć. Większość kosów to ptaki osiadłe, jako że dobrze znoszą duńskie łagodne zimy. Samce najczęściej zimują w kraju, podczas gdy część samic i młodych kosów wyrusza na zimowiska do Niemiec, Francji lub Wielkiej Brytanii. Szacuje się, że w Danii mieszka co najmniej 1,7 miliona par lęgowych. Solsort stał się najliczniejszym duńskim ptakiem.

White blackbird

Na koniec ciekawostka: hvid solsort czyli kos leucystyczny – pozbawiony ciemniejszych pigmentów w upierzeniu. Takie ptaki, jeśli tylko nie padną ofiarą drapieżnika, mogą prowadzić normalne ptasie życie. Ze względu na biały kolor są bardziej widoczne i wystawione na niebezpieczeństwo. Jedynie śnieżna pora daje im możliwość skutecznego kamuflażu.


Hvid solsort / white blackbird

WooCommerce

Dodaj komentarz