Życie w Danii, przemyślenia i poradniki.

Język duński zmorą emigrantów

Wybrałam się z Figą na spacer do psiego parku (hundeskov). Dawno już tam nie zaglądałyśmy, więc postanowiłam sprawdzić jak teraz wygląda. No i nie zawiodłam się. Pojawiły się drewniane przeszkody do ćwiczenia agility: tunel, stół, kładka, koło i slalom. Super!
Taki park dla psów to świetna sprawa. Teren jest ogrodzony, więc psy biegają bez smyczy i mogą się razem swobodnie bawić. Właściciele mający na oku swoich pupili mogą w tym czasie nawiązać nowe znajomości, wymienić się wiedzą i doświadczeniami np. polecić dobry hotel dla psów lub weterynarza. Przyjemne z pożytecznym, a raczej przyjemne do kwadratu.

Przeszkody do agility nie były jedyną miłą niespodzianką. Kolejną okazało się wyjątkowo sympatyczne towarzystwo młodej Angielki, jej dzieci i oczywiście psiaka. Psy od razu znalazły wspólny język. My również. Pierwsze słowa, jakie nowa znajoma powiedziała zaraz po powitaniu to:
– I am English. My Danish isn’t very good.
– Thank God!, wyrwało mi się.
Nareszcie mogłam sobie porozmawiać w normalnym języku z normalną osobą. Nie żebym miała coś przeciwko Duńczykom. Wręcz przeciwnie, ale jednak spotkanie z Angielką wprost mnie uskrzydliło. She made my day. Co takiego jest w Duńczykach? Przecież są fajni. Przyjaźni, uczynni, bezpośredni. Lubią pożartować, więc można się z nimi pośmiać, jeśli tylko załapiesz duńskie poczucie humoru. Język! To musi być to. To znajomość języka sprawia, że zaczynasz chwytać kulturowe niuanse, że odnajdujesz się w towarzystwie i dobrze się tu czujesz. Tylko co z tego, jeśli za każdym razem kiedy otwierasz usta, żeby coś powiedzieć po duńsku, oni przybierają ten charakterystyczny wyraz twarzy. Na ich obliczach maluje się to dobrze znane skupienie, zwiastujące nieuchronne pytanie: Hvad siger du? I wtedy już wiesz, że wciąż jeszcze długa droga przed tobą, żeby być rozumianym, żeby opanować duńską wymowę. Ale nie poddajesz się. Co to to nie. Przekopujesz więc internet w poszukiwaniu kursów wymowy duńskiego. Ćwiczysz krtań, gardło, głos. Próbujesz wydobyć z siebie te obce dźwięki i ćwiczysz, ćwiczysz, ćwiczysz…


Det danske vokalsystem

WooCommerce

Dodaj komentarz