Życie w Danii, przemyślenia i poradniki.

Jesień – czas czyszczenia budek lęgowych

Przyszła jesień. Ptaki wędrowne odlatują na zimowiska. Zakończył się okres lęgowy. Nadszedł czas na jesienne porządki i czyszczenie budek dla ptaków.

Kiedy czyścić budki lęgowe?

Budki można czyścić w okresie od 16 października do końca lutego. Nie wcześniej, ponieważ mogą być wtedy jeszcze zamieszkiwane przez osy czy szerszenie. Najlepiej jesienią, żeby ptaki bez przeszkód mogły w nich mieszkać zimą. Nie należy też zbyt długo zwlekać i czekać z czyszczeniem. W marcu bowiem w większych budkach mogą już gnieździć się i wysiadywać jaja sowy np. puszczyki.

Dlaczego czyści się budki lęgowe?

W starych gniazdach obecne są nieczystości, pchły i inne pasożyty. Ponadto niektóre ptaki takie jak sikory co roku budują nowe gniazdo i to one będą szczególnie wdzięczne za wyczyszczenie budki i usunięcie starego gniazda. W innym przypadku zbudują nowe gniazdo na starym i z czasem w takiej budce, gdzie nawarstwiają się kolejne gniazda, zrobi się za ciasno na składanie nowych lęgów. Nawet jeśli jest jeszcze wystarczająco dużo miejsca na następne gniazdo, znajdzie się ono bliżej otworu wlotowego i narażone będzie na atak drapieżnika np. kuny.

Czy trzeba sparzyć budkę wrzątkiem?

Niektórzy zalecają sparzenie opróżnionej budki gorącą wodą. Nie jest to konieczne. Zazwyczaj oczyszczenie budki lęgowej ze starego gniazda zupełnie wystarcza. Mroźna zima zabije ewentualne pasożyty, które zostały w budce.

Czy wszystkie budki należy czyścić?

Nie wszystkie. Nie trzeba czyścić szpakówek, ponieważ szpaki same sobie świetnie radzą. Podobnie wróble. Przed usunięciem gniazda z budki lęgowej dobrze jest sprawdzić czy nie jest to zimowe gniazdo mazurków. Mazurki budują gniazda na zimę, w których nie składają jaj, ale spędzają zimowe noce i mogą nie przetrwać zimy, jeśli nagle zostaną pozbawione swojej bazy noclegowej. Takie gniazdo zbudowane jest z trawy, słomy i piór i łatwo je odróżnić od gniazda sikor zbudowanego z mchu i sierści zwierząt. Zimowe gniazdo mazurków, jest też znacznie głębsze i bardziej wklęsłe niż płaskie gniazdo sikor.

Jak radzą sobie ptaki w naturze?

Leśne ptaki warstwowo budujące gniazda, z czasem zmuszone są do szukania nowych miejsc lęgowych np. opuszczonych dziupli dzięciołów.

Derfor skal du tømme dine redekasser

WooCommerce

Dodaj komentarz