Życie w Danii, przemyślenia i poradniki.

Grupa z karczmy czy Dywizja Pancerna SS „Wiking”

Z okazji wyzwolenia spod okupacji niemieckiej, telewizja duńska puściła film Hvidsten gruppen.
Jest to oparta na autentycznych wydarzeniach opowieść o rodzinie, która była zaangażowana w ruch oporu podczas drugiej wojny światowej. Film powstał w 2012 roku i został obsypany nagrodami Duńskiej Akademii Filmowej. Można śmiało powiedzieć, że był to film „obowiązkowy” dla każdego Duńczyka. Wszyscy przynajmniej raz musieli obejrzeć jak to bohaterski naród duński walczył przeciwko najeźdźcy.
W Polsce film opatrzono tytułem „Grupa z karczmy” i jakoś przeszedł bez echa.

W duńskiej gazecie przeczytałem, że z Państwowego Archiwum zniknęły dokumenty dotyczące duńskich nazistów. Kto wie, może wcale takich dokumentów nie było. Może nie było też duńskich nazistów.
Każdy naród chce się wybielić, oczywiście przodują w tym Niemcy. Bo to przecież oni byli pierwszą ofiarą tych okropnych nazistów. A na Hitlera, to właściwie nie wiadomo kto głosował.

Duńczycy chcą też trochę wyprostować swoją historię i zapomnieć o tych 6 tysiącach ochotników walczących m.in w 5 Dywizji Pancernej SS „Wiking” (5. SS-Panzer-Division Wiking), czy Ochotniczych Legionach Duńskich (Frikorps Danmark).

Kim był w takim razie, taki przeciętny Duńczyk podczas drugiej wojny światowej.
Przypominał bardziej członka grupy Hvidsteina zabezpieczającego angielskie zrzuty z zaopatrzeniem, czy też może żołnierza SS „Wiking” walczącego z uczestnikami powstania warszawskiego?

dywizja pancerna SS Wiking pierscien

 

WooCommerce

Dodaj komentarz