Życie w Danii, przemyślenia i poradniki.

Fuglekøje czyli pułapka na ptaki

Zwiedzając Fanø, można natknąć się na niecodzienną atrakcję: Sønderho Gamle Fuglekøje. Jest to jedno z czterech miejsc na wyspie i w całej Danii służących w latach 1866 – 1931 do zwabiania dzikich kaczek: krzyżówek, cyraneczek, rożeńców i świstunów.
Fuglekøje to sztuczny stawek o średnicy około 50 metrów o heksagonalnym kształcie z sześcioma krętymi odnogami. Kanały te były osłonięte parawanami, pokryte siatką i zakończone pułapką. Kaczki oswajano wabiąc je do kanałów. Kiedy nauczyły się tam wchodzić, przestawały bać się ludzi i potrafiły reagować na gwizdek oznaczający karmienie, wypuszczano je. Wtedy dołączały do dzikich kaczek i podczas odpływu żerowały z nimi szukając pożywienia na odsłoniętym dnie morza. Później podczas przypływu oswojone kaczki wracały do wabika, a za nimi przylatywały dzikie. Staw mógł wydawać się im idealną ostoją, okazywał się jednak zgubną zasadzką. Łowcy zwabiali dzikie kaczki tunelami wprost w sidła, po czym zabijali i sprzedawali.
W 1907 roku Hans Christian Cornelius Mortensen – zapalony ornitolog i pierwszy obrączkarz ptaków – przywiózł na Fanø sto własnoręcznie wykonanych obrączek i odkupił od łowców sto żywych cyraneczek. Zaobrączkował je i ku zdumieniu miejscowej ludności wypuścił na wolność. Z Holandii, Francji, Hiszpanii, Irlandii i Finlandii dostał 16 wiadomości powrotnych. W ten sposób dowiedział się, do jakich krajów trafiły zaobrączkowane przez niego ptaki. Ktoś je tam złapał (często upolował), odczytał obrączkę i napisał do Mortensena, czasami opisując ciekawe okoliczności znalezienia obrączki i reakcje na znalezione obrączki. Było to przecież zupełnie nowe zjawisko.
W 1931 roku metoda wabienia kaczek do stawów pułapek została zakazana prawnie i od tego czasu miejsca te służą jedynie do obrączkowania ptaków oraz jako rodzaj skansenu. Warto odwiedzić te malowniczo położone miejsca, gdzie można znaleźć wiele ciekawych kwiatów, krzewów i drzew oraz zobaczyć i mnóstwo ciekawych owadów, motyli i oczywiście ptaków. Pod koniec sierpnia wzrok cieszą pięknie kwitnące wrzosy porastające otaczające wydmy, a z wieży widokowej wznoszącej się na terenie Sønderho Gamle Fuglekøje roztacza się wspaniały widok na Morze Wattowe.


Sønderho Old Duck Decoy Pond on Fanø

WooCommerce

Dodaj komentarz