Życie w Danii, przemyślenia i poradniki.

Fenja i Menja

Na Morzu Wattowym u wybrzeży południowo-zachodniej Danii leży wyspa Fanø. Dopłynąć do niej można jednym z dwóch promów: Fenja, Menja. Nazwy promów wywodzą się z nordyckiego mitu o duńskim królu Frode.

Król Frode cieszył się poważaniem i oddaniem poddanych. Za czasów jego panowania w Danii panował dobrobyt i pokój. Jak każdy król, Frode pragnął pomnażać swoje bogactwo. Nadarzyła się ku temu doskonała sposobność, jako że znalazł się w posiadaniu cudownego młyna. Młyn Grotte miał cudowną właściwość mielenia wszystkiego, czego dusza zapragnie. Był jeden szkopuł: mianowicie młyn był tak wielki i ciężki, że żaden człowiek nie był w stanie poruszyć jego żaren. Pewnego dnia podczas wyprawy do Szwecji król Frode napotkał dwie dziewice z rodu Olbrzymów: Fenję i Menję. Zachwyciły go swoją siłą i posturą, toteż zabrał je ze sobą, żeby mełły dla niego w cudownym młynie złoto, pokój i pomyślność, do czego ochoczo się zabrały. Pracowały gorliwie dzień i noc wychwalając cnoty króla, lecz gdy w końcu poprosiły o odpoczynek, owładnięty żądzą posiadania król odmówił.
To rozjuszyło Olbrzymki. Pomne swego pochodzenia, dumne z tego, że mogą poruszyć góry z posad świata, nie mogły zgodzić się na zaprzęgnięcie ich do niewolniczej pracy bez chwili wytchnienia. Nadal mełły bez ustanku, ale już nie po to, by z radością służyć szlachetnemu królowi, ale by ukarać bezlitosnego okrutnika. Nie szczęście, złoto i pokój mełły a ogień, miecz i wojnę. Już nie śpiewały na cześć króla. W swych pieśniach życzyły mu klęski i śmierci. W końcu ich życzeniom stało się zadość: morski król Mysing napadł na Frode i zabił go, a cudowny młyn wraz z dziewicami zabrał z sobą na statek, gdzie nakazał Fenji i Menji mleć sól. Mełły tak długo, aż statek nie poszedł na dno pod ciężarem soli. To dlatego morze jest słone.
Do dziś Fenja i Menja mielą sól na dnie morza, a w ryku wzburzonego żywiołu można usłyszeć odgłosy poruszanych przez nie kamieni młyńskich. Niektórzy wierzą, że młyn znajduje się w morzu pomiędzy wyspami Fanø i Mandø, gdyż tam zasolenie jest wyjątkowo duże i że  obie wyspy zawdzięczają swoje nazwy Fenji i Menji.

Fenja Menja

WooCommerce

Dodaj komentarz