Życie w Danii, przemyślenia i poradniki.

Duńskie ulgi podatkowe 2014

Na stronie duńskiego urzędu podatkowego skat.dk można już sprawdzić jak wygląda nasze rozliczenie podatkowe za rok 2014. Pamiętajmy, że nie wszystkie odliczenia są wprowadzane automatycznie. Warto sprawdzić, czy wszystkie ulgi podatkowe są ujęte w naszym rozliczeniu. Im mniej oddamy do fiskusa, tym więcej zostanie w naszej kieszeni.

Ulga na dojazd do pracy (Kørslen til og fra arbejde)

Jeśli dojeżdżasz do pracy, a pokonywana odległość jest większa niż 24 kilometry (w dwie strony, czyli min 12 km z domu do pracy i 12 km z pracy do domu), możesz odliczyć sobie koszty dojazdu do pracy.
Odliczasz 2,10 kr za każdy km powyżej 24 km.
Na przykład jeśli dojeżdżasz, 30 km w jedna stronę, czyli 60 km w obie strony, to 60-24=36 km.
36 km*2,10 kr=75,6 kr dziennie.
Następnie 75,6 kr razy ilość dni (najczęściej 216 dni), daje 16.329,6 kr.

Kwotę wpisujemy w rubryce 51. Za każdy km powyżej 120 km odliczasz już tylko 1,05 kr.
Co ważne, nie musisz wybierać najkrótszej drogi, powinieneś natomiast wybrać do rozliczenia najszybszą drogę.

Ulga na przejazd przez most (Træk broen fra)

Jeśli jeździsz do pracy przez Storebæltsbroen możesz odliczyć sobie dodatkowo 90 kr dziennie za przejazd przez most. Ulgę wpisujesz również w rubryce 51.
Nie ma znaczenia czy jeździsz samochodem, motorem, czy pociągiem – jeśli jeździsz przez most, możesz skorzystać z tej ulgi podatkowej.

Ulga remontowa (Håndværkerfradrag)

Możesz odliczyć do 15.000 kr na remont domu, mieszkania. Remont musiał być przeprowadzony w 2014 roku, a rachunek zapłacony nie później niż 28 lutego 2015 roku. Rachunek musi być opłacony elektronicznie. Kwotę odliczenia wpisujemy w rubryce 460.

Ulga od darowizn (fradrag for donationer til velgørenhed)

Jeśli dajesz darowizny ma cele charytatywne, możesz odliczyć sobie to od podatku. Maksymalnie 14.800 kr. Kwotę darowizny wpisujesz w rubryce 55.  Można odliczyć tylko darowizny na organizacje, które są zgłoszone do duńskiego urzędu podatkowego. Pamiętaj, aby zachować dowody wpłat.

Inne ulgi

Opisałem 4 najczęściej spotykane odliczenia podatkowe. Więcej na temat odliczeń podatkowych za rok 2014 na stronie finans.tv2.dk oraz na stronie duńskiego urzędu podatkowego pod zakładką fradrag.

dunskie ulgi podatkowe

 .

WooCommerce

Dodaj komentarz