Życie w Danii, przemyślenia i poradniki.

Dlaczego Duńczycy są szczęśliwi

Duńczycy uchodzą za jeden z najszczęśliwszych narodów. Przynajmniej według Światowego Indeksu Szczęścia od lat plasują się na szczycie listy. Szczęście można pojmować w różny sposób. Wyznacznikami szczęścia w tym rankingu są między innymi poziom dobrobytu, jakość opieki socjalnej, długość życia, swoboda dokonywania życiowych wyborów, hojność mieszkańców danego kraju i skala korupcji.

Co sprawia, że Duńczycy czują się szczęśliwi?

Powietrze i ruch

Od dziecka dużo czasu spędzają na świeżym powietrzu. W Danii powszechnym widokiem jest niemowlę śpiące w wózku przed domem, żłobkiem, nawet restauracją czy kawiarnią. Codziennie i to bez względu na pogodę. Potem już całe życie Duńczycy spędzają w dużej mierze na powietrzu. Czy to w przedszkolu, szkole czy w drodze do pracy. Wielu Duńczyków do pracy jeździ rowerem, a jeśli ktoś nawet dojeżdża samochodem, po pracy idzie pobiegać. W czasie wolnym pielęgnują ogródki, albo zajmują się innym hobby też z reguły na dworze. Dzięki temu są zdrowsi i sprawniejsi. Mają czyste myśli, niezmącone sztucznymi problemami, które człowiek sam potrafi sobie stwarzać uwikłany w cywilizacyjny mętlik.

Prostota

Tu w tym małym jednorodnym kraju wszystko jest prostsze. Nie ma tu dużego wyboru. To, czego brakuje przybyszom, czyli różnorodności i urozmaicenia paradoksalnie bardzo upraszcza życie. Duńczycy nie mają wątpliwości ani dylematów. Wiadomo, że urlop wezmą w drugiej połowie lipca, kiedy wszyscy wyjeżdżają na wakacje, a święta spędzą z rodziną na wspólnej biesiadzie. Duchowych rozterek też raczej nie mają, gdyż nie są zbyt religijni. Wierzą za to, że drugi człowiek wyznaje podobny system wartości, więc ma dobre zamiary i można polegać na jego słowie.

Zaufanie

Poziom zaufania społecznego jest bardzo wysoki w całej Skandynawii. Ludzie są uczciwi. Przede wszystkim względem siebie, ale też względem innych. Nie muszą wpasowywać się w narzucone im przez innych role. Nie panują tu konwenanse, które każą komuś coś robić, dlatego tylko, że tak wypada. Każdy człowiek zasługuje na szacunek. Tak samo śmieciarz jak królowa. Dodatkowo Duńczycy mają zaufanie do systemu socjalnego i ogromne poczucie wspólnoty. Wierzą, że każdy ma udział w życiu społecznym czy to przez płacenie podatków, czy społeczne zaangażowanie. Rodzice uczniów biorą czynny udział w życiu szkoły. Wiele osób udziela się prowadząc różnego rodzaju darmowe zajęcia hobbistyczne, albo pracując w ramach wolontariatu. Taka postawa wynika z wychowania. Przekazywana jest z pokolenia na pokolenie i wpajana od najmłodszych lat.

Bezpieczeństwo

System socjalny daje poczucie bezpieczeństwa. Można bez strachu o przyszłość zdobyć wykształcenie, wybrać zawód, założyć i utrzymać rodzinę. Istnieje zachowana równowaga między życiem zawodowym a prywatnym, więc po pracy zostaje jeszcze dużo czasu dla rodziny. Służba zdrowia i opieka społeczna też działają na przyzwoitym poziomie. Zadowoleni Duńczycy chętnie płacą wysokie podatki. W zamian dostają sprawnie funkcjonujące państwo i co najważniejsze poczucie bezpieczeństwa.

Brak oczekiwań

Może to poczucie bezpieczeństwa sprawia, że Duńczycy nie mają tak dużej potrzeby rywalizacji. Gdy przedstawiciele innych narodowości starają się za wszelką cenę wybić ponad innych, oni wolą wspólnie budować zgodne i harmonijne społeczeństwo. Nie mają aspiracji, żeby sięgnąć gwiazd, żeby zawojować świat. Duńczycy bardzo realistycznie podchodzą do życia i nie mają zbyt wygórowanych oczekiwań. Im mniejsze oczekiwania, tym mniej rozczarowań i większe zadowolenie z życia.

Relaks

Duńczycy są zrelaksowani. Nie stresują się szkołą, pracą, obowiązkami. Nie śpieszą się. Nie pędzą w pogoni za sukcesem. Nie uciekają od problemów. Nie odczuwają ogromnej presji, a jeśli tak się zdarzy, biorą wolne, żeby odpocząć i odzyskać równowagę psychiczną. Nie katują się i nie zadręczają innych. Są wyrozumiali w stosunku do siebie i innych osób. Życzliwi. Przyjaźni. Lubią roztaczać wokół siebie miłą atmosferę. I cieszyć się nią. Życie ma być przyjemne. Ma być hyggeligt.


What makes Denmark so happy

WooCommerce

2 Responses to Dlaczego Duńczycy są szczęśliwi

Dodaj komentarz