Życie w Danii, przemyślenia i poradniki.

Brat Niedźwiedź

Aleksandra Tutak – Obudzony miś

Dziś opuścił legowisko
Wielki niedźwiedź – by zjawisko,
Co zbudziło go – przestraszyć.
I mógł w gawrze znów się zaszyć.

– Już się nie bocz, misiu miły,
Toż to ptaki cię zbudziły,
Co śpiewają, że miś srogi,
Wiosną musi wstać na nogi!

Miś

Miś na dobre zagościł w dziecięcym świecie: miś pluszowy, Miś Puchatek, Miś Uszatek… Puchate futro i rozczulający wygląd niedźwiadków sprawiło, że niedźwiedź stał się bohaterem literatury dziecięcej i masowego przemysłu multimedialnego. Może jeszcze inny aspekt odegrał ważną rolę – próba oswojenia strachu przed bestią – niedźwiedź w rzeczywistości jest przecież wielkim, groźnym, drapieżnym ssakiem o niezaspokojonym apetycie, który jednym machnięciem łapy może zabić człowieka. Każdy kto choć raz stanął z nim oko w oko, nie zapomni strachu jaki wzbudza jego majestatyczny widok.

Przemiana

Przez stulecia powstawało wiele mitów i legend. Ogromną popularnością cieszył się motyw przemiany. Niedźwiedź potrafi chodzić na dwóch łapach przypominających ludzkie stopy, co niezbicie przemawia za jego pokrewieństwem z człowiekiem. U Indian rozpowszechniony był pogląd o istnieniu ludzi potrafiących przybierać postać niedźwiedzia. Zdolności takie przypisywano szczególnie szamanom, określanym wręcz jako ludzie-niedźwiedzie. Także w Skandynawii wierzono w możliwość przybierania przez ludzi kształtu niedźwiedzi; stąd wywodzą się nieustraszeni wojownicy – berserkowie.

Niedźwiedź

A jaki naprawdę jest niedźwiedź? Niegdyś głównie mięsożerny, dziś jest wszystkożerny. Je trawy, zioła, borówki, jagody, dzikie jabłka, gruszki, rośliny uprawne. Jak na drapieżnika przystało, może upolować owcę, krowę, a nawet żubra. Żywi się też wszelkiego rodzaju padliną i resztkami jedzenia wyrzucanymi przez człowieka. Nie jest wybredny. Jest nienasycony. Zwłaszcza przed snem zimowym, kiedy gromadzi zapasy tłuszczu. Każdy kilogram jest na wagę złota – to niedźwiedzie być albo nie być. Niedźwiedzie nauczyły się unikać ludzi, wiedząc, że z ich strony nie czeka nic dobrego. Schodzą im z drogi, gdy tylko wyczują ich obecność. Właśnie ze względu na lęk przed człowiekiem, prowadzią najczęściej skryty, nocny tryb życia. Nie pozwalają się łatwo poznać. Można przejść obok nich i nie zauważyć ich obecności.W bezpośrednim kontakcie mogą być jednak bardzo groźne, choć nigdy nie zaatakują o ile nie poczują się zagrożone. Niedźwiedzie słusznie wzbudzają lęk i respekt, ale poza tym budzą wiele ciepłych uczuć i skojarzeń.

Tina Turner – Great Spirits.

WooCommerce

Dodaj komentarz